Yazılım Optimizasyonu Nedir

Yazılım dünyasının vazgeçilmezleri arasında olan optimizasyon genel anlamıyla mevcut koşullarla sistemin en verimli en hızlı ve kullanışlı olarak sistemin sunulmasıdır. Değişen ve gelişen teknolojilerin, kısıtlı kaynakların, rekabet artışının, giderek karmaşıklaşan sistemlerin doğurduğu problemlerin klasik yöntemlerle çözümün zorlaşması optimizasyon kavramını geleneksel anlamından çıkarıp daha kapsamlı bir hale dönüştürmüştür. Örneğin kurumsal performans ciroları, karlılık veya verimlilik gibi değerlerle ilgileniliyorsa bu ölçütlerin en iyi şekilde arttırarak optimizasyon kurallarının işlemesi sağlanmalıdır. Diğer taraftan maliyetler, kayıplar, cezalar veya gecikmeler gibi ölçütlerle ilgileniliyorsa optimizasyon prensipleriyle bu parametreler mümkün olan en düşük seviyede tutulmaya çalışılır. En iyi ve doğru planlama kararlarının mümkün olan en hızlı ve en doğru şekilde verilmesi kurumsal performansın en iyi şekilde işlemesi ve süreklilik açısında büyük önem arz eder.

Optimizasyon Planlaması Sırasında Göz önünde Bulundurulması Gerekenler

Optimizasyon planı yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Etkin planlama ve çizelgelerin oluşturulması, planlamayla ilgili her türlü inceliğin belirlenmesi gerekir. Maliyetler, sınırlı bütçe, kapasite, yasal vb. birçok unsurun planlama faaliyetleri sırasında hesaba katılması gerekir. Yani optimizasyon yapılırken detaylı ve dikkatli bir araştırma sürecinden geçilmesi gerekir. Maliyetler ve bütçe kısıtları sistemi maddi olarak zorlamayacak yani maksimum kar minimum maliyeti sağlayacak şekilde gelir gider dengesini sağlayıp en uygun mevcut iş yükünü ağırlaştırmayacak ve kapasiteyi aşmayacak şekilde planlama yapılması gerekir. Ayrıca gerekli yasal düzenlemelere uygun bir plan gerekir.

Optimizasyon Çeşitleri

Optimizasyon bir şirketin, bir kurumun yazılım optimizasyonu olabileceği gibi web sitesi optimizasyonu, SEO optimizasyonu, donatı optimizasyonu gibi optimizasyon çeşitleri mevcuttur.

Web Site Optimizasyonu

Web site optimizasyonu, bir web sitesinin işletme hedeflerinin yürütülmesi için kontrollü bazı denemeler yapılması gerekir. Her optimizasyonun web sitesi için olumlu olacağı anlamına gelmez. Yapılan denemelerle sonuca göre ya yeni bir yol çizilir ya da optimizasyon bizim hedeflerimizi karşılıyorsa başka bir değişikliğe ihtiyaç yoktur. Her optimizasyonda olduğu gibi web sitesi optimizasyonu için de önceden belirlenen ihtiyaçlara göre bir yol haritası çıkarılır yani plan yapılır. Farklı işletme türleri, optimizasyon sonucu farklı hedefler belirler. Örnek vermek gerekirse bir e-Ticaret siteniz bulunduğunu düşünün. O zaman öğrenmek isteyebileceğiniz satın alma ve ortalama sipariş değerlerini nasıl artıracağınız gibi işlemler vardır. Bunu yapmak için sitenizin önemli sayfaları üzerinde araştırma yapmanız gerekir. Örnek olarak, web sitelerinin trafiğinin çoğu ana sayfası üzerinde gerçekleşir.

SEO optimizasyonu

Arama motorları trafiği dendiğinde akla gelen ilk optimizasyon türüdür SEO optimizasyonu. Bir web sitesine gireceğimiz zaman ilk olarak arama motorları kullanırız. Web sitemizin üst sıralarda çıkması bu yüzden önemlidir. Böylelikle web sitemize daha fazla ziyaretçi çekeriz. SEO optimizasyonuyla özgün ve içerikle uygun bir başlık oluşturulur, sayfaların URL’si başlık uyumlu bir şekilde ayarlanır ve meta etiketleri kullanılır. Özgün içeriklerin oluşturulması, içerikle uygun görsellerin kullanılması, web sitesinin mobil uyumlu olması SEO optimizasyonunun sağlanması için en önemli ayrıntılardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir