Teknoloji Bağımlılığı Nasıl Önlenir

Değişen dünya düzeni insan hayatına yeni bağımlılıklar ekledi. Teknoloji Bağımlılığı, teknolojinin insan hayatında yer edinmeye başlaması ile birlikte ortaya çıktığı tanımlanabilir. Gününüz insanına sayısız faydaları vardır. Lakin bu teknolojiyi sınırsız ve ölçüsüz kullanmak gerek maddi gerekse manevi açıdan birçok zararlara sebep olabilir. Artık günümüzde her evde internet bağlantısı bulunmaktadır. Günün bütün zamanını internette geçiren birey teknolojiyi de yakından takip etmektedir. Gelişen teknoloji yeni ürünleri, ürünler üzerinde yeni sürümleri ön plana çıkarmaktadır. Kişinin ihtiyacı olmasa bile ihtiyaçmış gibi göstererek zorunla hale getirdiği teknolojik ürünler alma güdüsünü harekete geçirir. Bu ürünlere ulaşılamama durumunda mutsuzluk belirtilerinin ortaya çıkması muhtemeldir.

Teknoloji Bağımlılığı Nedir?

Teknoloji bağımlılığı, günümüzde artık diğer bağımlılıklar gibi gerçeği dönüşmüş bir bağımlılık türüdür.  Çocuklarda özelikle gençlerde teknoloji bağımlılığının oranı her geçen gün yukarı yönde seyretmektedir. Nedir teknoloji bağımlılığı? Teknolojik cihazların aşırı kullanımı, internet kullanımı, video oyunlarının oynanması sonucu bireyin, teknolojinin vermiş olduğu zararlı etkilerine rağmen kullanmaya devam etmektedir. Bu devamlılık sonucunda, sağlık sorunları nedeni ile ve sorumlulukların yerine getirmesi noktasında gündelik yaşantılar engellemiş olur. İşte bu noktada bağımlılık ön plana çıkar. Sonuç olarak teknolojik bağımlılık denen terim bireyin karşısına çıkar.

Teknoloji Bağımlılığı Nedenleri

Teknoloji bağımlılığı kavramı ön plana çıkaran nedenleri; Kişi geçmişinde alış veriş konusunda kısıtlı bir dönem yaşamış ise, bunu gidermenin yolunu imkân buldukça gidermeye çalışır. Arkadaşlık ilişkilerinde arkadaşlarını kendisine model alarak ön plana çıkmak ister. Bu yönde kendini sosyal olarak ispatlamaya çalışır. İletişim kurma noktasında zorluk yaşayan birey, kendini internet ortamında daha rahat hissederek, güvenli bir yer olduğunu inanarak zamanın büyük bir kısmını burada geçirir. Depresyonlu durumlarda kendini rahatlatmanın yeri olarak internet ortamını eğlenceli bulabilir.

Teknoloji Bağımlılığı İle Mücadele

teknoloji bağımlılığını bertaraf etmek için iki noktada harekete geçmek gerekir. Bu noktalardan bir tanesi; çocuklara ve gençlere bu noktada doğru ve etkin bir bilgilendirme işlemini devreye koymaktır. Sağlıklı bir yöntem seçilerek, internet ve teknolojinin sağlıklı bir şekilde kullanma noktasında rehberlik yapmaktır. Doğru ve yeterli bilgiler sunarak, bu bilgileri alışkanlık haline getirmeleri konusunda ön ayak olunmalıdır. Bir diğer adım ise; bağımlılıkta ortaya çıkan risk faktörlerini bertaraf etmektir. Yeşil alanların azalması ve hızlı şehirleşme, çocukların ve gençlerin yaşam alanlarını daraltmış durumdadır. Bu da sosyalleşme açısından sıkıntılar doğurmaktadır. Sosyalleşmeyi artık internette ve teknolojide arayan bu nesil bunlara ulaşmada zorluk çekmemektedir. Kendilerini bir şekilde ifade etme, enerjilerini boşaltmada ve sosyalleşmede en uygun aracın internet olduğunun kanısındadırlar. Sonuç olarak bu bağımlığın önüne geçmek için bu risk faktörlerini minimize etmek gerekir. Onlara yaşam alanı olarak spor yapmalarına, doğayla iç içe olmalarına imkân sağlamak adına çalışmalar yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir