Sosyal Medya Hastalığı Nedir

Sosyal medya günümüz teknolojisinin en sık kullanılan unsuru haline geldi. Çok kısa bir tarihi olan sosyal medya insanların uzun süredir görüşemediği tanıdıklarını bulabilmesi veya çevresindeki insanlarla hayatını paylaşabilmesi açısından birçok güzel seçenek sunmaktadır. Birçok sosyal sorumluluk projesi için de önemli bir araç olan sosyal medyanın insan hayatındaki yeri yadsınamaz. İnsanların hayatına kattığı birçok faydanın yanında olumsuzluklar da beraberinde gelmektedir. Bu olumsuzluklardan bir tanesi de bağımlılık olarak nitelendirilen sosyal medya hastalığıdır. Tıp literatürüne yeni girmiş olan bu hastalığın adı Fomo olarak geçmektedir.

Fomo Hastalığı Nedir?

Fomo hastalığı en basit haliyle sosyal medya bağımlılığı olarak nitelendirilebilir. İnsanların temel bir ihtiyaç olarak gördüğü sosyal medyada gereğinden fazla vakit geçirmesi bu durumun başlangıcı olarak görülür. İnsanların kendilerini ait hissedecekleri yeri sosyal medya olarak görüp bütün hayatlarını burada geçirmeleri bu hastalığın temel tanımıdır. Bu hastalık ciddi boyutlara ulaştığında kişi yemek yemekten ve hatta uyumaktan vazgeçerek bütün vaktini sosyal medyaya ayırmaktadır. Sosyal medyanın zamanla sosyal hayatın yerini almasıyla tıp dünyasına giren bu hastalık, sosyalleşme problemi olan kişilerde daha sık görülmektedir.

Fomo Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalık kendini fazla vakit harcamayla gösterip, sosyal medyada vakit geçirmek için hayatta bir şeylerden vazgeçme boyutuna ulaşabilir. Gün içerisinde ağırlık verilmesi gereken aktiviteleri erteleyerek devamlı olarak bu platformlarda vakit geçiren kişilerin dikkat etmesi gerekmektedir. Sosyal medya bağımlısı olarak bir uzmana başvuran kişilerde gözlemlendiği kadarıyla bulunan belirtiler şunlardır:

-Sosyal medyayı bir ihtiyaç olarak görmek
-Paylaşılan bir şeyi kaçıracağını düşünerek devamlı kontrol etmek
-Kendi paylaştıkları gönderiye yeterli etkileşimi alamayınca üzülmek
-Sosyal medyada yer almak için fazla vakit harcamak

Fomo Hastalığının Tedavisi

Bu hastalıktan kurtulabilmek için diğer birçok hastalıkta olduğu gibi kişinin durumunu fark etmesi gerekmektedir. Bahaneler üretmeden bulunduğu durumu iyi analiz ederek kendine bir yol çizmeye başlamalıdır. Daha sonra ilgi alanlarını belirleyerek onlara yönelmelidir. Özellikle sosyal hayata karışarak sosyal medyadan uzak durmaya çalışılmalıdır. Bu hastalığa sahip olduğunu düşünenlerin bir uzmana danışması daha iyi sonuç almaları açısından olumlu bir adım olacaktır.

Hakkında bir yorum “Sosyal Medya Hastalığı Nedir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir