Sosyal Medya Haberciliği Nedir

Kişinin internet üzerinde yaptığı haber niteliği taşıyan diyaloglar ve paylaşımların bütünüdür.

Neden Sosyal  Haber?

Yoğun olarak kullanılan sosyal medya, kitlelere daha hızlı ve daha yalın olarak ulaşmayı sağladığından tartışmaya, yorumlamaya olanak sağlaması bakımından ve sadece TV ekranları karşısına çıkanların değil tüm insanların kendini ifade edebildiği bir mecra olması sebebiyle tercih edilmede en büyük etkenlerden birisidir.

Bu Haberler Ne Kadar Güvenilir?

Belki de en önemli olan nokta burası. Her yazılan, yapılan, çizilen doğru ve gerçek mi?  Tabi ki hayır. Bunu en iyi anlamanın yolu tek noktadadır. O da araştırma aksi halde her konuşana her yazana her söyleyene inanmak sizi yanlış bilgilendirmekle kalmaz, o düşüncelerle bir ömür sürmenizi daha da kötüsü arkanızdan gelecek olan bir nesli de o yönde yetiştirmenize neden olması demektir.

Kimler Sosyal  Haberciliği Yapar?

Bu konu aslında tartışmaya açık. Herkes sosyal medya haberciliği yapabilir oradan ünlü dahi olabilir. Haberci dediğimizde aklımıza ilk gelen konun güven ve doğruluk olduğu gerçeği bu işi eğitimini almış, bu konuda uzmanlaşmış ve dahası insanlara güven veren kişilerin olmasını gerektirmektedir. Aksi halde yalan ya da uydurma haber ile insanları kandırmanın haberciliğin adına leke sürmekten başka bir işe yaramayacağı gayet açıktır. Özelliklede sosyal medyanın ulaşılabilirliğini düşünürsek.

Haberde Bu Platformun Etkisi Nedir?

İşin etki kısmına baktığımızda, sosyal medya yaşadığımız dönemde insanlara en hızlı ulaşım ve etkileşim alanı. Yazılan bir konun her yere taşınabilirliği her gün binlerce insanın görüp yorum yapabildiği alan olması bakımından, etkisi geçmiş döneme bakıldığında gazetelerden daha da fazla. Günümüzde gazete kültürünün önemini yitirmesine de sebep olan sosyal medya tüm insanları kendi içerisine çekerek daha etkin olmayı da başar hatta artık vazgeçilmez hale dönüşmüştür.

Bu Haberciliğin Bir Sorumluluğu Var mı?

Elbette bu işinde bir sorumluluğu etik ve ahlaki yönü var. Bununla birlikte yasal düzenlemelerle yaptığınız ya da yapacağız haberin doğruluğu ispat isterse bunu yasal zeminde ispat etmek zorunda kalabilirsiniz. Yaptığınız haber yalan ise ceza almamanız içten bile değildir.

4 ilgili yorumlar “Sosyal Medya Haberciliği Nedir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir