Sosyal Medya Editörü Nasıl Olunur

Bir kurum ya da sosyal medya bünyesinde yapılan çalışma ya da içeriklerin müşterilere ulaşmasını sağlayan kişiye sosyal medya editörü denir. Artık hemen hemen her sektörde olan sosyal medya editörlüğü önemli bir meslek haline gelmiştir.

Bu nedenle sosyal medya editörlüğü yapacak kişilerin şirket ya da firma içerisinde olan akışları bilmeleri büyük önem taşımaktadır.

Aynı zamanda üretilen içeriklerin sosyal medyanın hangi platformunda yayınlanacağına göre hazırlanması da önemlidir. Bu görevlerin hepsi sosyal medya editörünün yapacağı işlerdir.

Sosyal Medya Editörünün Sorumlulukları Nelerdir?

1-)Sosyal medya platformları ile uyumlu içerik üretmek.
2-)İçeriklerin ya da gönderilerin tam zamanın da ve düzenli bir şekilde atılmasını sağlamak.
3-)Paylaşılan içerik şirketin imajında olumsuz bir etki bırakmamasını sağlamak.
4-)İçeriklerin doğru dil ve lisan ile istenilen mesaj en iyi şekilde verilmesini sağlamak.
5-)Yeni ürün ve içerikleri takip ederek en kısa sürede paylaşımını yapmak.
6-)Şirket birden fazla sosyal medya platformu kullanıyor ise bu platformların hepsinin uyum içinde kullanılmasını sağlamak.

Bunların dışında sosyal medya editörlüğü yapacak kişilerin ekip çalışmasına yatkın olmaları beklenmektedir. Bu sorumluluklar şirketin büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebilir.

Sosyal Medya Editörü Nasıl Olunur?

Sosyal medya editörü olabilmek için herhangi lisans veya diplomaya ihtiyaç yoktur, bunun yerine şirketler çoğunlukla önceki tecrübeleriniz ve yaptığınız işlere bakarlar. Bunun yanı sıra eğer okul okumak istiyor iseniz pazarlama, halkla ilişkiler, dış ticaret gibi bölümleri tercih etmelisiniz.

Bunun yanı sıra üniversitelerin belirli eğitim planlamalarından  geçer iseniz sosyal medya editörü olarak çalışabilirsiniz. Sosyal medya editörlüğü öncesinde, sosyal medya sorumlusu gibi alanlarda çalışan kişilerin bu sektöre geçişi de mümkündür.

Sosyal Medya Editörleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Sosyal medya editörlerinin aldığı maaşlar çalıştıkları şirketin büyüklüğüne ve günlük çalışma saatlerine göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca geçmiş tecrübe ve bilginiz de maaşınızı arttırmak için önemli bir olanaktır.

Sosyal medya editörü olmak isteyenler öncelikle tecrübe kazanmalıdır. Bu tecrübeyi ise uzman kişilerin yanında az maaşla çalışarak yapılabilmektedir. Bu yüzden ilk aşamada çok maaş beklentisinde bulunulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir