İnternet Nedir Nereden Gelir

İnternet olmadan bir yaşam düşünülemez. Günümüzde her iş internet aracılığıyla yapılmaktadır. Her gün binlerce internet sitesi açılmakta, milyonlarca e posta gönderilmektir. Çoğu insan internetin nereden geldiğinin bilmemektedir.

İnternet Nedir?

Ağlar arası iletişim olarak tanımlanacak internet aslında o kadar karmaşık bir yapısı yoktur. İncelendiğinde ne kadar kolay bir yapıya sahip olduğu anlaşılacaktır. Genel olarak bakıldığında internet, bir işlem için bir ağa bağlanmak olarak görülmelidir. Ağlar arası geçiş sağlayan yapının adına internet denir. Ağlar arasında yapılan taşımacılık olarak adlandırılabilir. Bu noktadan bakıldığında soyut bir konsept olarak görülecektir bu taşıma ağı. İnternet bir süreç işlemidir. Başlangıç veya sonuçtan ziyade süreçle ilgilenir. Dünyanın her yerinde internet kabloları görmek mümkündür. Suyun altında bile kablolar bulunmaktadır. Dünyayı saran bir ağdan söz etmek mümkündür. Buradan bakıldığında internetin o kadar da soyut olmadığı, gözle görülür bir yapıda olduğu anlaşılacaktır.

İnternet Nasıl Çalışır?

Günümüzde birçok kişi internete kablosuz olarak bağlanıyor olsa da internet bir kablo olmadan faaliyet gösteremez. Kablosuz internetlerde dahi bir yönlendirme aracı mutlaka bulunur. İnternet dünyasının kendine göre bir dili olduğu unutulmamalıdır. Sunucu ile istemciler arasında bir süreci içeren yapıdır. Sunucu, cihaz için hizmet sağlayan makinedir ve mutlaka internete bağlı olması gerekir. Bu sunuculara ait bir IP vardır ve değişmezler. Bu IP adresleri bilgisayarların birbirine bağlanmasını sağlar. Dizüstü bilgisayarlar ise bir istemcidir. Çünkü ev interneti bir sağlayıcı tarafından internete direkt olmayarak bağlanır.

Paylaşılan Veri Nereye Gideceğini Nasıl Biliyor?

İnternet üzerinden herkes bir görsel ya da mesaj paylaşılıyor. İnternet mesajı küçük parçalara ayırır. Bu parçanın her birine veri denir. Bu veriler sunucuya ulaştığında bir bütün olarak ulaşır. Bilginin doğru sunucuya ulaşması için veriler IP adreslerine gönderilir. İstemci olarak kullanılan kişisel bilgisayara yönlendirilir. Günümüzde internet artık sadece veri paylaşmak için değil sohbet etmek, alışveriş yapmak, video izlemek ya da oyun oynamak için de kullanılmaktadır. Bu bağlamda bakıldığında internet hayatın olmazsa olmazlarındandır. Gelişen teknoloji sayesinde internet bilgi paylaşma özelliğinden sıyrılmıştır. Tanıtım ve pazarlama açısından da internet çok önemli bir yerdedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir