İnternet Nasıl Çıktı

Günümüzde bilgisayar üzerinden ulaştığımız birçok internet ağları ve türevlerini kullanan kişi sayısının 4.5 milyardan fazla olması, bu soruyu da gün yüzüne getirmektedir. Bu ağların ortaya çıkması aslında ilginç olarak bilgisayarın icadına dayanmaktadır.

İnsanlar ve İletişim

1950’lerden önce veri ve bilgi aktarımları telgraf vasıtası ile olmaktaydı. İnsanlar, gecikmeli de olsa gitmek ve ulaşmak mümkün olmayacak yerlere, pozisyonlara telgraf yolu ile ulaşmaktaydı. Bilgisayarın icat edilmesinden ve yıllarca geliştirilmesinden sonra ise işler oldukça değişti.

Ağlar Nasıl Ortaya Çıktı?

Bilgisayarlar ilk ortaya çıktıktan ve tanıtıldıktan sonra, bu teknolojik alet ile insanların bir yerden sadece farklı bir yere, telgraftan hızlı fakat sınırlı şekilde veri aktarımı sağlanmıştır. Bilgisayarlar geliştirildikçe veri yollama hızları ve geniş kotalar başarılı bir şekilde bilgisayarlara entegre edilmiştir. Bu gelişmeler olurken bunu daha geniş çaplı ve hızlı yapmak isteyen insanlar ve ülkeler olmuştur. Ağların profesyonel olarak ilk çalışmaları ve paketleri 1960’larda ABD, İngiltere ve Fransa’da detaylı olarak yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda ABD, Ağ Protokolü’nü piyasaya sürmüş ve bunu bir ağ firması olan ARPANET’e vermiştir.

Ağların Gelişmesi ve Kullanılması

ARPANET’in birçok farklı ağı daha büyük ağlara bağlaması, Donald Davies isimli bilgisayar bilimcisinin NPL Network gibi birden çok paket-anahtarlamalı ağlar geliştirmesi ile birlikte 1970’lerin başında birçok ağ protokolü geliştirilmiştir. Bu teknolojik ilerlemeler ile birlikte insanlar, artık telgraf yerine neredeyse temelli olarak yerel ağ kullanımına geçmiştir. 1980’lerin başında NSF tarafından birçok üniversiteye bilgisayar merkezlerinin kurulması desteklenmiştir. 1989’da, İsviçre’nin Cern şehrinde, şehirdeki insanların ve üniversite kampüslerindeki öğrencilerin kullanması için bir alışveriş ağı kurulmuştur. Bu alışveriş ağı şehirde günden güne popüler olmuştur. Bu kadar konuşulan ve popüler olan bu ağın ünü, farklı şehirlere kadar uzanmış ve çok farklı milletlerden ve ülkelerden bu ağa giriş yapılmasını sağlamış ve internet ağı tüm dünyaya açılmıştır.

Ağlar üzerinden çeşitli sayfalar ve türevlerinin oluşturulması ve işletilmesi, bilgisayar bilimcilerine bir ilham vermiş ve 1990’ların başında World Wide Web olarak da bilinen yazı dosyalarını, bilimciler, bilgisayarlara göre geliştirmiştir. 1990’ların sonuna gelindiğinde ARPANET ve NSF’nin yanı sıra birçok ağlın gelişmesi ile birden çok, e-posta, gibi fikirler çıkmış ve bu fikirler ülkeler çapında yayılmıştır. Bu sebeplerden dolayı da bu iki büyük ağın sonu gelmiştir.

Hakkında bir yorum “İnternet Nasıl Çıktı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir