Domain Nasıl Kurulur?

Domain diğer adı ile alan adı internet sitelerimizin vazgeçilmez kullanımıdır. İsimlendirme yöntemi hatırlanmayan veya unutulan  IP adreslerinin ulaşılmasını kolaylaştırmak için internet otoriterleri tarafından geliştirilen isimlendirme yöntemidir. Rakamların yazıya dönüşmesi işlemine Domain demekteyiz.

Domain Olmasaydı İnternet Sistemi Nasıl Olurdu?

Domain olmasaydı internet sektöründe biz kullanıcılar olarak çok zorluk çekebilirdik. Hatta aktif
olarak kullanmazdık ve bu alan sadece sayısal alanında bilgi olan arkadaşlarımızın  tercih ettiği bir alan haline gelirdi. Örneğin domain bulunmasaydı Şuan aktif olarak kullanmış olduğumuz Google Sitesine giriş yapmak istediğimizde Arama çubuğuna Google değil de  64.233.191.255 gibi rakamlar yazmak zorunda kalacaktık.

Domain İnternet Kayıt İşlemi Nasıl gerçekleşir Ve Nasıl Çalışır?

Domain internet sistemini çalıştırmamız için bir internet sitesine ihtiyacımız olmaktadır. Tek tuşla yapmış olduğumuz işlemlerin arka planında bizim görmediğimiz alanda çok fazla çalışma sergilemesi gerekmektedir. Örnek bir WEP sitesinin DNS sunucundan alacağı IP numarası WEP sayfasını görüntülemesi gibi işlemlerden geçmektedir. Domainleri düzenleme denetleme gibi Türkiye’nin en köklü ICANN onaylı internet sağlayıcılarından birisi Turhost.com dur.

Domain Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

Domain seçerken öncelik ile yapmamız gereken iyi araştırma ve analiz etmedir. Tabii sonrasında isim değişikliği yapmanız mümkün ancak bu ziyaretçi sayısının düşüşüne neden olacaktır. Bu sebep ile kullanacağınız ismin uzun soluklu olarak kalmasına özen göstermeliyiz. Kısa ve akılda kalıcı kelimeleri tercih etmek ziyaretçi sayınızı ve reklam planınızı ön plana çıkaracaktır. Okunuşunun kolay olması anlaşılabilir dilde olması da misafirlerinizin çokça tercih etmesini sağlayacaktır. Ayrıca web sitenizin adresinin org ve net  gibi  ağırlıklı tercih edilen uzantıları seçmeniz taklit edilebilirliği zorlaştıracağı için ziyaretçileriniz güvenlik zaafınızın olmadığını da tespit etmiş olacaktır.

Bir Domain Kaç Kısımdan Oluşur?

Alan isimleri 2 kısımdan oluşmaktadır. Bunlar TLD ve SLD açılımları Top Level Domain ve Second Level Domain olarak geçmektedir. Siteniz .com gibi bir uzantı ile bitmekte ise noktanın solunda kalan isme ikinci seviye domain demekteyiz Yani Second Level Domain demekteyiz. Noktanın sağında kalan bölüme ise üst düzey domain yani Top Level Domain denmektedir. Bir alan adının sonunda yer almakta olan TLD ziyaretçilerinizin görür görmez hangi alan ile ilgili olduğunu anlamış olacaktır.

Üst Düzey Domain Kullanım Oranları Nelerdir?

Son güncelleme ile tespit edilen domain oranlarında en çok tercih edilen domain com %43,59 iken en düşük tercih edilen domain info %1.69 olarak belirlenmiştir. Bu uzantıların 2019 verilerine göre .com uzantısını yaklaşık 142.5 milyon kullanıcısının olduğu tespit edilmiştir. Ancak aktif olarak devlet kurumlarının eğitim kurumlarının ve Dernek kar amacı gütmeyen kuruluşlarının organizasyoncuların da kullandığı uzantılar mevcuttur. Bunlar org Dernek ve kar amacı gütmeyen kuruluşların kullandığı uzantıdır. Devlet Kurumlarının kullandığı uzantı ise .gov eğitim kurumları ise edu uzantısını aktif olarak kullanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir