BTCTURK Hacklendi mi ?

BTCTURK HACKLENDİ Mİ?

Türkiye’nin en büyük ve en güvenilen kripto para borsalarından biri olan BtcTurk’un hacklendiği ve kullanıcılara ait pek çok bilginin çeşitli platformlar üzerinden satışa çıkarıldığı iddia edildi. Söz konusu bilgiler arasında kullanıcıların isim ve soyisimleri, iletişim bilgileri, açık adresleri ve kimlik bilgileri gibi daha pek çok bilgi yer alıyor. Peki söz konusu iddia doğru mu?

Hatırlanacağı üzere daha önce hem Facebook’un, hem de Linkedln’in kullanıcı bilgilerinin çalındığı ve Raidforums adlı internet sitesi üzerinden satışa çıkarıldığı iddia edilmişti. Bu kez söz konusu iddiaların öznesi BtcTurk oldu. Raidforums adlı sitenin bir kullanıcısı, BtcTurk kullanıcılarına ait önemli bilgilerin elinde olduğunu ve bu bilgileri satışa çıkardığını duyurdu. Haber çok geçmeden Twitter üzerinde de dolaşıma girdi ve çok kısa süre içerisinde trend oldu. Haliyle bu durum BtcTurk kullanıcıları arasında büyük panik yarattı.

Raidforums üzerinden yapılan paylaşımda; BtcTurk kullanıcılarına ait verilerin tamamının 2019 yılında sızdırıldığı ve söz konusu verilerin arasında çok önemli bilgilerin bulunduğu aktarıldı. Peki bu “çok önemli” olduğu söylenen veriler arasında neler yer alıyor?

BtcTurk Kullanıcılarına Ait Hangi Veriler Sızdırıldı?

Raidforums kullanıcısının yaptığı açıklamaya göre, çalınan bilgiler arasında şunlar bulunuyor: İsim ve soyisim, doğum tarihi, e-posta adresi, açık adres, telefon numarası, ip adresleri, hesap doğrulamada kullanılan kimlikli özçekim ve hesaptaki bakiye türleri ve miktarları.

Söz konusu durum gündeme düştüğü andan itibaren büyük bir infial yaratmış olsa da, BtcTurk yetkilileri konu ile ilgili açıklamayı çok geçmeden yaptılar ve kullanıcılarını rahatlattılar. BtcTurk’ten yapılan açıklamada, zaman zaman söz konusu forum sitelerinde benzer haberlerin çıktığı ve bu haberlerin çoğu zaman gerçeği yansıtmadığı, kullanıcı verilerinin BtcTurk tarafından korunmaya devam ettiğini belirttiler. Böylelikle bu konuda kapanmış oldu ve tüm BtcTurk kullanıcıları da rahat bir nefes alıp işlemlerini yapmaya devam edebildiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir